Petr Hubka (1955), archivář

Petr Hubka (1955), archivářK výjimečným osobnostem západočeského archivnictví bezesporu patří Petr Hubka, bývalý ředitel Státního oblastního archivu v Plzni a Státního okresního archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích.

Petr Hubka se narodil 1. března 1955 v Kralovicích. Základní vzdělání získal na školách v Mladoticích a v Plasích, kde také v roce 1974 absolvoval gymnázium. V dalších letech působil jako odborný pracovník Muzea okresu Plzeň-sever Kralovice ‒ Mariánská Týnice, jeden rok byl i učitelem na základní škole v Chodově u Karlových Varů. V roce 1982 přijal nabídku tehdejšího Okresního národního výboru Plzeň-sever a stal se ředitelem okresního archivu v Plasích. V té době také vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni, obor český jazyk – dějepis. V roce 1987 se vrátil do okresního vlastivědného muzea v Mariánské Týnici na pozici ředitele, kterou zde vykonával do roku 1990. Od roku 1991 stál opět v čele Státního okresního archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích a řídil jej do září 2008, kdy se po úspěšném výběrovém řízení stal ředitelem celého Státního oblastního archivu v Plzni, který vedl do konce dubna 2021. Petr Hubka dlouhá léta pracoval i ve výboru České archivní společnosti a 6 let působil jako předseda závodního výboru odborové organizace ve Státním oblastním archivu v Plzni.

Za jeden z největších pracovních úspěchů Petra Hubky lze považovat prosazení výstavby nové archivní budovy v Plasích. Ta byla dokončena v srpnu 1999 a severoplzeňský okresní archiv se tak po 45 letech užívání nevyhovujících prostor v plaském konventu mohl přestěhovat do moderní účelové archivní budovy.

Významná je i Hubkova publikační činnost historicko-vlastivědná. V roce 1985 se podílel na přípravě historické výstavy fotografií Staré a nové Plasy a o deset let později se zasloužil o velkou výstavu fotografií a kronik u příležitosti oslav k výročí 850 let Plas pod názvem Plasy – kdysi a dnes. Na oslavy navázal jako spoluautor trojdílné publikace Osm a půl století v plaské kotlině, jejíž cílem bylo přiblížit populární formou dosud málo známé úseky plaské minulosti. V letech 1996−2003 redakčně připravoval a též svými příspěvky naplňoval Archivní zpravodaj AZ, který vydával okresní archiv pro obce a města okresu Plzeň-sever a který byl zaměřený na místní historii a kronikářství. V roce 2011 sepsal text do brožury o rodném Řemešíně a úvod pro publikaci Plasy: život a práce ve fotografii. V roce 2015 se výrazně podílel na knize Mladotice v proměnách staletí.

Pro svoji bodrou povahu a umění vyprávět je Petr Hubka zván do mnoha obcí na Plasku a Kralovicku k přednáškám o rozličných historických tématech. Od roku 2001 je také plaským kronikářem.

Za svou práci na archivním poli Petr Hubka získal dvě významná ocenění. V červnu roku 2015 mu byla udělena medaile „Za zásluhy o české archivnictví“ a v červenci 2021 mu grémium bavorského archivního sněmu na pasovské radnici předalo nejvyšší bavorské archivní ocenění, plastiku Bavorského Januse (Bayerischer Janus), a to za mnohaletou spolupráci v oblasti zpřístupňování archiválií k bavorským a českým dějinám.

Martina Matušková, Státní okresní archiv Plzeň-sever se sídlem v Plasích

Obrázky:

01: V roce 2000 před nově postavenou budovou okresního archivu v Plasích s kolegy, řediteli okresních archivů z Plzeňského a Karlovarského kraje

02: Na návštěvě v okresním archivu v Blovicích v roce 2005

03: Petr Hubka v roce 2021 s nejvyšším bavorským archivním oceněním, plastikou Bayerischer Janus 2021 od Moniky Jokiel

AnhangGröße
Před nově postavenou budovou okresního archivu v Plasích98.2 KB
V okresním archivu v Blovicích v roce 2005342.81 KB
Petr Hubka v roce 2021 s nejvyšším bavorským archivním oceněním, plastikou Bayerischer Janus96.7 KB