Petr Mužík (1948), archivář

Petr Mužík (1948), archivářVýznamnou osobnost na poli západočeského archivnictví přestavuje archivář a historik, autor odborných textů, emeritní ředitel domažlického okresního archivu a nakonec Státního oblastního archivu v Plzni Petr Mužík.

Petr Mužík se narodil 24. října 1948 v Poběžovicích. V roce 1971 dokončil studium pomocných věd historických a archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a nastoupil jako odborný archivář do okresního archivu v Horšovském Týně. Po odchodu Jana Kvídery do důchodu se stal v roce 1973 ředitelem okresního archivu. V jeho čele pak stál až do roku 1990, kdy byl jmenován tajemníkem okresního národního výboru a posléze vedoucím kanceláře přednosty Okresního úřadu Domažlice.

V době svého působení v okresním archivu pokračoval v bádání v oblasti historické demografie a díky soustavnému studiu problematiky se stal členem celostátní výzkumné komise v tomto oboru. Dále se intenzivně věnoval studiu městské správy a soustředil se především na dějiny Domažlicka a Domažlic. Připomeňme např. jeho studii uveřejněnou v roce 1977 ve Sborníku archivních prací Městská kancelář, správa a hospodářské poměry na Domažlicku v 16. a na počátku 17. století či v tomtéž sborníku uveřejněné práce Dětská a kojenecká úmrtnost v Domažlicích v letech 1690–1830 (1980) a Obyvatelstvo města Domažlice v letech 1631–1830 (1986). Další mnohé odborné texty publikoval ve Výročních zprávách Okresního archivu, periodiku, jež sám založil a vedl. Kromě Domažlic se ovšem věnoval i dějinám rodných Poběžovic, dosud nezveřejněné poznatky o jejich minulosti byly rovněž zveřejněny ve Výročních zprávách Okresního archivu.

Kromě odborné archivní a historické práce se ve funkci ředitele okresního archivu musel vypořádat s problémy s uložením archiválií a hledáním vhodných prostor pro archiv. Po četných peripetiích získal prostory pro nové depozitáře archivu v objektech zrušených škol v obcích Horšov a Srby. Tyto budovy se mu podařilo renovovat a upravit tak, aby vyhovovaly tehdy platným požadavkům na uložení archiválií. Dále byl za jeho ředitelského období získán a pro účely archivu přestavěn dům čp. 10 na náměstí v Horšovském Týně, kde sídlí hlavní budova archivu dodnes.

Po roce 1989 opustil načas archivnictví a působil na Okresním úřadu Domažlice, přičemž i nadále spolupracoval s okresním archivem a pomohl zde vybudovat jeho konzervátorskou a restaurátorskou dílnu.

K 31. červenci 2003 odešel do důchodu dosavadní ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Vladimír Bystrický a tehdy se mezi archiváře vrátil Petr Mužík jako nový ředitel oblastního archivu. I zde se snažil získávat pro archiv rozšířené zázemí a nové budovy. Za jeho vedení oblastní archiv podnikl rovněž první nesmělé kroky v oblasti elektronizace a digitalizace. Petr Mužík působil ve funkci ředitele oblastního archiv do svého odchodu do důchodu v roce 2008.

Radka Kinkorová, Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně

PřílohaVelikost
Petr Mužík v pracovně ředitele SOA v Plzni357.9 KB
Na setkání západočeských archivářů ve Františkových Lázních v roce 2007 s kolegy Karlem Hallou a Miroslavem Eisenhammerem99.04 KB
Petr Mužík při zahájení výstavy pergamenových listin v Teplé v roce 2005390.78 KB