Zatčení Karla Hermanna Franka v Rokycanech 9. května 1945
Karl Hermann Frank byl zatčen v Rokycanech 9. května 1945.
Na konci války vznikla na okraji Rokycan demarkační čára. Město bylo posledním na silnici mezi Prahou a Plzní, které osvobodila americká armáda. Do americké zóny prchal 9. května 1945, v den po kapitulaci německé armády, Karl Hermann Frank a právě v Rokycanech byl zadržen. V srpnu 1943 byl Frank jmenován německým státním ministrem pro Čechy a Moravu a povýšen do hodnosti SS-Obergruppenführer. Byl tedy nejvyšším představitelem německé moci u nás.
Ve svém neprůstřelném zeleném autě Mercedes Benz 540 K s poznávací značkou Pol-12 se závěsným vlekem a v doprovodu dalších tří vozů se chtěl dostat do amerického zajetí. Z Prahy odjížděl 9. května ráno, poznán byl již kolem 10. hodiny v Berouně, odkud byla předána depeše četníkům do Žebráku. Jeho průjezd byl zaznamenán i Četnickou stanicí v Kařeze, jak dokládá její pamětní kniha. Rokycanským četníkům přišlo rovněž hlášení z Holoubkova, že byl v koloně uprchlíků spatřen Frank, když zde na malou chvíli vystoupil z vozu. Bylo jasné, že zadržet Franka lze nejdříve v Rokycanech, neboť území mezi Prahou a demarkační čárou před Rokycany nebylo ještě obsazeno Rudou armádou.
Státní silnice tehdy vedla přímo přes současné Masarykovo náměstí, kudy kolona projela. Zde vykonával službu četnický strážmistr Karel Štefl, který Franka při průjezdu městem poznal. Americký důstojník, poručík Werner R. Haller, který byl s džípem na náměstí, se za kolonou vozů ihned rozjel. Na plzeňské silnici u jatek (v současnosti před kruhovým objezdem) zajistila kolonu posádka amerického vozu Dodge. O chvíli později přijel i americký tank. Na tomto klíčovém místě měl službu četník Josef Ranc, který Franka ve spolupráci s Američany zatkl kolem 13:30 hodin. Jeho auto se pak vrátilo zpět na náměstí před radnici, kde se již shromažďovali lidé, kteří Frankovi vyhrožovali. Následně byl odvezen do kasáren a zhruba v 15 hodin byl převezen do Plzně.
Hana Hrachová, Státní okresní archiv Rokycany
Prameny a literatura:
Státní okresní archiv (dále jen SOkA) Rokycany, fond Četnická stanice Kařez.
SOkA Rokycany, fond Četnická stanice Rokycany.
SOkA Rokycany, fond Sbírka fotografií.
V nový život. List Národního výboru pro Rokycansko a Zbirožsko, 1945, č. 2 (18. 5.), s. 4.