Mosazný typář města Plánice

Mosazný typář města PlániceNejstarší dochované pečetidlo města Plánice z roku 1510 nese známky znehodnocení.

Jedná se o nejstarší dochované pečetidlo města Plánice z roku 1510, užívané až do 18. století. Pečetidlo je celomosazné o průměru 44 mm. Pečetidlo je znehodnoceno a celkem na sedmi místech přepilováno. Ke znehodnocení došlo pravděpodobně v době nahrazení pečetidla jiným. Mimo této velké pečeti používalo město Plánice ještě malou pečeť.

Opis pečeti: PECZ(E)T * MI(E)STA * PLANI(C)E * (A)NNO * (1)540

Vnější okraj pečeti je zdoben vavřínovým věncem. Uprostřed pečeti je vyobrazen znak města, který je s malými odchylkami užíván též na dnešní městském znaku a vlajce. Znak je vyobrazen na polském štítě. Uprostřed štítu je vyobrazena kvádrovaná, dole rozšířená patrová věž s prázdnou branou, jedním čtyřdílným oknem v patře a dvěma menšími okny ve valbové střeše, která je zakončena dvěma makovicemi, mezi nimiž je vyobrazena labuť (připomíná, že Plánice v 15. století patřila roku Švamberků). Vedle věže jsou vyobrazeny floristické prvky, jedná se o keře kvetoucí lilie (vpravo od věže z pohledu diváka; vyjadřuje dřívější poddanský vztah Plánice k cisterciáckému klášteru v Nepomuku) a růže (vlevo od věže z pohledu diváka; vyjadřuje pravděpodobně vztah k roku Rožmberků, přestože není zcela průkazné, jaký tento vztah byl).

V době vzniku pečetidla patřila Plánice rodu Šternberků. V polovině 70. let 20. století byl pořízen soupis typářů, které se nacházely v prostorách národního výboru v Plánici. V roce 1994 mělo proběhnout již na městském úřadě skartační řízení, nicméně po další čtyři roky nebyly vybrané archiválie předány k trvalé úschově archivu, k tomu došlo až v roce 1999.

Mezi tím ale došlo k dohodě mezi archivem a městským úřadem o tom, že typáře budou uloženy v trezoru na městském úřadě, přesto ale budou typáře nedílnou součástí příslušného archivního fondu. V dubnu 1998, kdy byly typáře archivu poskytnuty k prohlídce a k provedení popisu, zjistilo se, že tento nejstarší typář chybí. I přes tuto ztrátu a ztrátu listiny z roku 1511 nebyla rada města ochotna ustoupit od svého požadavku na další uložení typářů na úřadě v Plánici. Mělo se tak za to, že je nejstarší městský typář nenávratně ztracen. K radosti archivářů, jakož i badatelů nebyla ztráta definitivní. Jak typář, tak i ztracenou listinu se podařilo na úřadě dohledat a byly společně s dalšími archiváliemi, včetně všech dalších typářů předány k trvalému uložení do archivu, kde jsou uchovávány ve vhodnějších a především zabezpečených podmínkách.

Aneta Knotková, Státní okresní archiv Klatovy

Prameny a literatura:

SOkA Klatovy, Archiv města Plánice, typář. PELANT, Jan. Znaky a pečetě západočeských měst a městeček, Plzeň: 1985, str. 181–183.

PřílohaVelikost
Znehodnocený plánický typář z roku 1510234.48 KB