Otevření okresního muzea v Mariánské Týnici

Otevření okresního muzea v Mariánské TýniciV září 1952 byla veřejnosti představena první expozice zřízená v adaptovaných prostorách Mariánské Týnice.

Muzejnictví na severním Plzeňsku nemá ve srovnání s jinými regiony dlouhou tradici. Vznik prvních sbírek iniciovala Národopisná výstava v Praze v roce 1895. Při této příležitosti byly sebrány první exponáty především etnografického charakteru zásluhou odborného učitele Jana Dyka, MUDr. Leopolda Baťka, knížecího lékaře z Plas, a kralovického starosty Františka Slacha. Shromážděný materiál byl představen v novostavbě kralovické školy pod názvem „Výstavka národopisná a průmyslová pro okres kralovický a manětínský“. O založení muzea se později snažil kralovický učitel a pilný sběratel folklóru Blažej Bušek. V jeho snahách pokračoval milovník historie Josef Vorel, jenž v této záležitosti vedl mimo jiné i korespondenci s plzeňským muzejníkem a archivářem Fridolínem Macháčkem. První muzeum na Kralovicku vzniklo v Kožlanech v roce 1945. Ve svých snahách a aktivitách o zřízení muzea v Kralovicích nepolevil po roce 1945 ani Josef Vorel, kterého podporovali František Polcar, Karel Suchý, Josef Berk a Františka Wackenreutherová. Své stoupence mělo zřízení muzea také v tehdejším vlastivědném kroužku stavebního podniku. Jako vhodný objekt pro jeho umístění bylo vybráno bývalé cisterciácké proboštství v Mariánské Týnici, jež v té době bylo ve správě Jednoty pro záchranu Mariánské Týnice. Ta ho nepochybně ochránila před definitivní zkázou ‒ od roku 1937 zde prováděla rozsáhlé záchranné práce, které byly zaměřeny zejména na opravy ambitu, v té době ještě nejlépe zachované části stavby, a nejnutnější práce na kostele Zvěstování Panny Marie, jehož stav byl po zřícení kopule naopak kritický. Budova bývalého proboštství byla částečně opravena v roce 1938. Právě k ní se upřela na počátku 50. let 20. století pozornost zakladatelů muzea. Ti přišli s jasně formulovanou koncepcí využít Mariánskou Týnici a s minimálními prostředky ji dokázali uvést do života.

Jak rekonstrukce výstavních prostor, tak vlastní instalace muzejních exponátů byla provedena skupinou nadšenců v rekordním čase čtyř měsíců. Tito první zapálení muzejníci se snažili shromáždit mnoho dokumentů a předmětů z vývoje Kralovicka, a tak systematicky procházeli půdy kralovických domů jednu po druhé. Za pomoci zkušených odborníků nalezené předměty vytřídili a instalovali. Mnoho cenných rad získali od ředitele plzeňského muzea Ladislava Lábka. Sbírkový fond původně evidoval pestrou směsici různorodých předmětů, fotografií a tiskovin mapující osudy Kralovicka v 19. a v 1. polovině 20. století. K otevření muzea došlo 13. září 1952. Jeden z hlavních iniciátorů jeho vzniku a pozdější ředitel instituce Josef Vorel na tuto událost zavzpomínal: „Po několika slovech uvítání jsme prohlásili, že tímto dnem předáváme veřejnosti muzeum, aby sloužilo vzdělávání všech občanů… Předseda místního národního výboru Josef Vais nám poděkoval za naši práci a přestřihl bílou pásku. Muzeum tedy zahájilo svou činnost a požádali jsme o členství ve Svazu muzeí. Přijel opět nám již dobře známý dr. Macháček z Plzně. Když si prohlédl naše muzeum, byla v nás malá dušička, co řekne naší práci. A byli jsme nesmírně potěšeni, když řekl: „Už jsem za svého života viděl hodně muzeí, ale za to, co jste tu za tak krátkou dobu udělali, vám píšu eminenc.“

Tehdy ještě nikdo ze zakladatelů muzea v Mariánské Týnici nepředpokládal, že klade základy k rozvoji instituce, která se brzy stane neodmyslitelnou součástí kulturního života na Kralovicku, a odborným zařízením, dokumentujícím na vysoké úrovni bohatou historii severního Plzeňska. Záhy muzeum v Mariánské Týnici získalo statut Okresního vlastivědného muzea pro okres Plasy a od roku 1960 pro okres Plzeň-sever.

Literatura:

Martina Matušková, Státní okresní archiv Plzeň-sever se sídlem v Plasích

BUKAČOVÁ, Irena a kol. Mariánská Týnice: historie poutního místa a muzea. Mariánská Týnice, 2002.

ROM, Karel. Národopisná výstava v Kralovicích v roce 1894. Kronika regionu: Kralovicko. Manětínsko. Plasko, 2006/2007, roč. 5, č. 1, s. 8‒9.

ROM, Karel. 50 let muzea v Mariánské Týnici. Kralovicko: kronika regionu, 2002/2003, roč. 1, č. 1, s. 5.

VOREL, Josef. O činnosti Okresního muzea Plzeň-sever. In 20 let Okresního muzea Plzeň-sever v Mariánské Týnici. Mariánská Týnice, 1972, s. 5‒12.

PřílohaVelikost
zajimavosti_PS_marianska-tynice-70-let-od-okresniho-muzea_01.jpg637.96 KB
zajimavosti_PS_marianska-tynice-70-let-od-okresniho-muzea_02.jpg589.04 KB
zajimavosti_PS_marianska-tynice-70-let-od-okresniho-muzea_03.jpg475.83 KB
zajimavosti_PS_marianska-tynice-70-let-od-okresniho-muzea_04.jpg784.54 KB