Pavel Jehlička (1826–1883), učitel a školní inspektor

Pavel Jehlička (1857–1945)Středoškolský učitel Pavel Jehlička později působil jako školní inspektor a proslul též coby přírodovědec, autor učebnic a spisovatel.

Pavel Jehlička se narodil 25. října 1826 v Benešově. Po studiích se stal suplentem na gymnáziu v Jindřichově Hradci, poté v Hradci Králové a v Chebu. Tady po složení zkoušek z přírodovědného odboru působil i jako skutečný středoškolský učitel. Později vyučoval v Praze na akademickém gymnáziu, čímž se naplnilo jeho přání, aby se do proslulé vzdělávací instituce, kde dříve sám studoval, vrátil též v pozici pedagoga. Následně se vydal na dráhu školního dozorce, kterou završil roku 1875, kdy se stal inspektorem pro české školy plzeňského a přeštického okresu. Do Plzně se s ním přestěhovala manželka Františka, rozená Gabrielová, jež přišla na svět 26. května 1827 v Benešově, a také dcera Marie, narozená roku 1857 v Chebu, dcera Františka, narozená v roce 1860 tamtéž, a syn Ladislav, který přišel na svět rovněž v Chebu roku 1861.

Vedle učitelských a inspektorských povinností se Jehlička pilně věnoval publikační činnosti. Ve známost vešel zejména jako autor učebnic, z nichž je vhodné zmínit například práce Nauka o nerostech, Krátký přírodopis rostlin nebo Stručný přírodopis všech tří říší. Knihy byly uspořádány přehledně a srozumitelně, což oceňovalo mnoho vyučujících, jelikož je mohli využívat nejen ve škole, ale čerpali z nich i při vlastní přípravě na složení zkoušek učitelské způsobilosti. Kromě toho psal povídky pro mládež. Do této skupiny prací se řadí Vánoce ve Lhotě Zálabské a pohled na život českého lidu v 18. století nazvaný V knihách byla jejich spása. Mládeži sloužila také díla Svět v obrazích či Obrazy z krajin vzdálených. Jehlička se zabýval rovněž poezií a publikoval v pedagogických časopisech, jako byl například list Škola a život. Přispíval do Riegrova Slovníku naučného a spolupracoval na edici Světozor pro dům a školu.

Funkci okresního školního inspektora vykonával až do svého předčasného úmrtí. Zemřel v Plzni 16. září 1883 ve věku nedožitých 57 let. Informace o skonu se rychle rozšířila, k čemuž přispěl i nekrolog v Národních listech, který hned o den později zrekapituloval jeho životní dráhu a publikační aktivity. Poslední rozloučení se odehrálo 18. září za účasti zástupců úřadů a zejména velkého množství učitelů. Pochován byl na hřbitově u kostela Všech svatých. Jeho manželka Františka žila poté nadále v Plzni, kde zemřela 23. srpna 1887.

Na inspektora Jehličku vzpomínali po jeho skonu učitelé i žáci řady vzdělávacích institucí, jež z titulu své funkce v průběhu let opakovaně navštěvoval a kontroloval. Uvést můžeme například zápis z pamětní knihy obecné chlapecké a měšťanské školy v Nepomuku: „Hned při počátku nového školního roku školství okresu našeho velikou utrpělo ztrátu úmrtím pana c. k. okresního školního inspektora prof. Pavla Jehličky. Zemřelť v noci o 1 hodině na neděli 16. září, maje věku svého 57 let. Zesnulý churavěl již nějaký čas, ač zdálo se, že nikoliv povážlivě, neboť pracoval stejně pilně jako jindy, ano v posledních dnech zvláště velice byl čilý. Ještě v samý předvečer smrti své zaměstnával se horlivě pracemi, jichž se mu hojně při začátku školního roku nahrnulo. Zpráva o jeho úmrtí přišla neočekávaně a překvapila každého, kdož znal zesnulého, jenž posud byl pln síly a zdravé konstituce. Všeobecně vyslovována soustrast nad úmrtím muže povahy rozšafné, mírné, jenž po celý svůj život povinnosti úřadu svého horlivě vykonával.“ Informace o Jehličkově skonu nalezneme rovněž v pamětních knihách z dalších míst. Pro ilustraci lze zmínit poněkud patetická slova školní kroniky z obce Mileč: „Jako bleskem rozlétla se truchlivá ta zvěst a mnohé srdce prudký zkrušil bol, svědčící o tom, jaké lásky získal si zesnulý svým působením, tou činností úmornou až k poslednímu dechu, až ku prahu života a smrti.“

Lenka Špačková, Státní oblastní archiv v Plzni, 3. oddělení

Seznam pramenů a literatura:

KRYŠPÍN, Vojtěch. Obraz činnosti literární učitelstva českoslovanského za posledních 100 let : od r. 1780 do r. 1882 : s doplňkem za léta 1883 a 1884. Praha, 1885, s. 132–133.

Státní oblastní archiv v Plzni, fond Sbírka matrik západních Čech, sign. Cheb – sv. Mikuláš 020, fol. 55, 165.

Státní oblastní archiv v Plzni, fond Sbírka matrik západních Čech, sign. Cheb – sv. Mikuláš 021, fol. 19.

Státní oblastní archiv v Plzni, fond Sbírka matrik západních Čech, sign. Plzeň 045, fol. 436.

Státní oblastní archiv v Plzni, fond Sbírka matrik západních Čech, sign. Plzeň 086, fol. 290.

Státní oblastní archiv v Praze, fond Sbírka matrik a průvodní listinný materiál, Středočeský kraj, sign. Benešov 09, fol. 86, 90.

Státní okresní archiv Plzeň-jih se sídlem v Blovicích, fond Měšťanská škola Nepomuk, inv. č. 211 – Pamětní kniha obecné a měšťanské školy, s. 37–38.

Státní okresní archiv Plzeň-jih se sídlem v Blovicích, fond Základní škola Mileč, inv. č. 154 – Pamětní kniha, s. 16.

Úmrtí. Národní listy, 1883, roč. 23, č. 221 (17. 9.), s. [3].

PřílohaVelikost
Školní inspektor Pavel Jehlička839.66 KB