100 let od založení hájenské školy v Domažlicích

100 let od založení hájenské školy v DomažlicíchHájenská škola v Domažlicích, která vznikla v roce 1922, byla třetí školou svého druhu v Československu.

Státní škola pro lesní hajné v Domažlicích, běžně nazývaná „hájenská škola“, byla zřízena roku 1922 a jednalo se o třetí školu svého druhu v Československu.

Při rozhodování o umístění školy sehrála významnou roli poloha města při vstupu do rozlehlých pohraničních lesů a údajně i snaha o posílení českého živlu v této „nejzápadnější výspě Slovanstva“, jak byly tehdy Domažlice označovány.

Vzniku školy napomohla nejen reorganizace lesnického školství, ale i vstřícnost zástupců města a okresu během jednání, která probíhala mezi ministerstvem zemědělství, městem Domažlice a Okresní správní komisí v Domažlicích v průběhu roku 1921. Již od počátku bylo jednáno o stavbě nové budovy pro tuto školu i o možnosti umístit ji pod jednu střechu společně se školami hospodářskou a hospodyňskou.

Vyučovat se na nově zřízené škole začalo 17. října 1922 v provizorních prostorech v budově okresní správní komise na náměstí. Později se výuka přesunula do budovy hospodářské školy (domy čp. 115 a 116 ve Školní ulici) a po čtyřech letech od otevření se škola dočkala nové moderní budovy obklopené botanickou zahradou v části města zvané „Na Habeši“ na Týnském předměstí.

Autorem projektu byl plzeňský architekt Hanuš Zápal a stavební práce byly zahájeny v dubnu 1925. Koncem května 1926 byla stavba dokončena a 17. října 1926 došlo ke slavnostnímu otevření nové školní budovy. Budova se nacházela uprostřed téměř čtyřhektarového pozemku, jehož díl byl upraven jako park (arboretum s mnoha exotickými stromy a keři, z nichž velká část pocházela z chudenické botanické zahrady). Další část pozemku byla určena k pěstování lesních stromů a pro školku na ovocné štěpy. V budově školy se nacházely: Velmi prostorná a světlá učebna, přednášková síň, čítárna s knihovnou, sborovna s profesorskou knihovnou a kabinety (přírodopisný, pro ochranu lesa, myslivecký, pro pěstění lesa, pro těžbu lesa, pilařství, rybářství a včelařství). Vzhledem k poloze nad městem se při pohledu z oken naskýtal nádherný pohled na město a do kraje.

V následujících letech začínal školní rok kolem 16. září a trval 10 měsíců. Do školy byli přijímáni uchazeči ve věku 18–30 let a každý z nich musel mimo jiné doložit lékařské vysvědčení, vysvědčení prokazující, že vychodil s dobrým prospěchem alespoň obecnou školu, a vysvědčení o praktické předběžné činnosti, jelikož podmínkou pro přijetí bylo absolvování minimálně dvouleté praxe pod vedením školeného lesníka. V rámci jednoletého výcviku se mladým mužům dostávalo vzdělání v oboru lesní péče, dozoru a ochrany lesa nebo myslivosti.

Prvním ředitelem školy se stal Josef Černý, který společně s odborným učitelem Antonínem Březinou nejenže vyučoval, ale sepisoval pro školu i učebnice. Společně založili a udržovali rozsáhlou botanickou zahradu.

Za druhé světové války byli žáci totálně nasazeni do lesních pracovních táborů a ve škole byli ubytováni němečtí vojáci, v důsledku čehož školní budova, botanická zahrada i většina školního inventáře silně trpěly.

Po druhé světové válce proběhly dva zkrácené běhy po 5 měsících – zimní kurz pro žáky přijaté za války a jarní běh pro žáky s partyzánskou předností, bývalé politické vězně a pro ty, kteří vypomáhali v domácím odboji.

V roce 1950 byla škola slavnostně přejmenována na Lesnickou školu Klementa Gottwalda, avšak následujícího roku ministerstvo zemědělství školu zrušilo. Vzápětí sice výnos odvolalo a změnilo v tom smyslu, že ve školním roce 1951/1952 bude ve škole pobočka Vyšší lesnické školy v Písku, ale 28. června 1952 lesnické vyučování na této škole definitivně skončilo. Učitelé byli přeloženi do Písku, větší část školního zařízení byla přemístěna do Vyšší lesnické školy v Písku a jejích poboček a budovu školy převzala nově zřízená zemědělská technická škola.

Jana Hrušková, Státní okresní archiv Domažlice se sídlem v Horšovském Týně

Prameny:

Státní okresní archiv (dále jen SOkA) Domažlice se sídlem v Horšovském Týně, fond Hájenská škola Domažlice, inv. č. 1.

SOkA Domažlice se sídlem v Horšovském Týně, fond Městský národní výbor Domažlice, ukn K 183, inv. č. 256.

PřílohaVelikost
Zápis o slavnostním otevření školy v pamětní knize568.38 KB
Novostavba hájenské školy krátce po roce 1926, zdroj: Muzeum Chodska v Domažlicích383.66 KB