Karel Rom (1950‒2020), archivář
K významným osobnostem plaského okresního archivu patřil Karel Rom, dlouholetý archivář a především vzácný kolega.
Karel Rom se narodil 17. června 1950 v Plzni. Po absolvování Střední všeobecně vzdělávací školy v Plasích a po základní vojenské službě byl zaměstnán v domě dětí a mládeže v Kralovicích. Dne 1. září 1975 nastoupil do Muzea okresu Plzeň-sever v Mariánské Týnici u Kralovic, kde 16 let vykonával práce spojené se správou sbírek a jejich ochranou. Jako člověk s výtvarným nadáním se významně podílel na výstavní činnosti muzea, zejména jako autor či spoluautor scénářů muzejních výstav a expozic. Vedle těchto povinností plnil též funkci vydavatele muzejního regionálního vlastivědného časopisu Vlastivědné listy a následného Vlastivědného sborníku a dalších tiskovin a publikací vydávaných muzeem.
V roce 1992 přešel do Státního okresního archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích a zde setrval až do svého odchodu do důchodu v říjnu 2015. Za více jak 20letého působení v okresním archivu, do jehož činnosti se velmi rychle zapracoval a v jehož čele pak v letech 2011–2014 stál, se věnoval předarchivní péči, dohledu nad spisovou službou u obcí, měst, škol, podnikatelských a dalších subjektů, u nichž prováděl také skartační řízení. Podílel se též na vypracování vzorů spisových řádů a spisových plánů pro obce a města. Z jeho odborné archivářské práce, pořádání a inventarizace archivních fondů, vzešly pomůcky k fondům ONV Plasy (1945–1960), řady místních národních výborů a archivů obcí a k fondům spolků. Nejzřetelnější stopou v oboru archivnictví je jeho vydavatelská, redakční a publikační činnost. Zájem o historii, schopnost popsat historické skutečnosti a dát publikovanému materiálu kvalitní grafickou formu jej dovedly k vydávání různých periodik, sborníků a publikací zaměřených na archivnictví a na místní a regionální dějiny. V letech 1996−2003 redakčně připravoval a též svými příspěvky naplňoval Archivní zpravodaj AZ, který vydával okresní archiv pro obce a města okresu Plzeň-sever a který byl zaměřený na místní historii a kronikářství. V dalších letech (2004–2009) prováděl redakční práce a grafickou úpravu Ročenek Státního oblastního archivu v Plzni. Romova publikační a redakční činnost v archivu vyvrcholila vydáváním sborníku Západočeské archivy, u jehož zrodu stál společně s Milanem Augustinem. V šesti vydaných ročnících mu v letech 2010–2015 vtiskli podobu, ve které je sborník stále vydáván. Vedle toho společně redakčně připravili pro archiv k vydání dalších pět publikací.
V místě svého bydliště byl Karel Rom dlouholetým odpovědným redaktorem městského zpravodaje Kralovický obzor. V letech 2002−2007 sám vydával čtvrtletník Kronika regionu, ve kterém publikoval mnoho článků z regionální historie. Svými články s regionálně historickou tematikou přispíval také do mnoha dalších sborníků a časopisů.
Karel Rom se také věnoval komunální heraldice a vytvořil znaky pro město Kaznějov a čtyři obce v okrese Plzeň-sever – Trnovou, Tatinou, Dražeň, Štichovice.
Za více jak dvacetiletou úspěšnou činnost v archivu a za přínos pro české archivnictví byl Karel Rom oceněn medailí „Za zásluhy o české archivnictví“, jíž mu dne 1. října 2019 udělil ministr vnitra.
Karel Rom zemřel 14. června 2020 ve věku nedožitých 70 let.
Martina Matušková, Státní okresní archiv Plzeň-sever se sídlem v Plasích
Prameny a literatura:
Hubka, Petr. Karel Rom (1950‒2020). Vlastivědný sborník: čtvrtletník pro regionální dějiny severního Plzeňska, 2020, roč. 30, č. 2, s. 5‒7.
Matušková, Martina. Medaile Za zásluhy o české archivnictví. Západočeské archivy 2020 [XI]. Plzeň: Státní oblastní archiv v Plzni, 2020, s. 5‒8.
Příloha | Velikost |
---|---|
Při práci, ve 2. polovině 90. let 20. století | 99.47 KB |
Při procházce v dubnu 2019 | 1018.93 KB |
Diplom, jenž se udílí zároveň s medailí Za zásluhy o české archivnictví | 194.99 KB |