Liber civilis Cassiowycz – kasejovická městská kniha z let 1417–1562
Nejstarší archiválie okresního archivu v Blovicích Liber civilis Cassiowycz z let 1417–1562.
Nejstarší archiválií uloženou ve Státním okresním archivu Plzeň-jih se sídlem v Blovicích je městská kniha Liber civilis Cassiowycz. Kniha je součástí archivního fondu Archiv města Kasejovice. Byla vedena v letech 1417–1562 a pro dějiny městečka Kasejovice patří v období raného novověku k jedinému dochovanému historickému písemnému prameni. Kniha je svědectvím o fungování městského soudu, městské správy, dává nahlédnout do domácností jednotlivých občanů, přináší i zprávy o kriminalitě a jejích postizích. Je zdrojem poznatků o více jak století probíhajícím vývoji poddanského městečka na jižním Plzeňsku.
Kniha vznikla z potřeby evidovat soukromoprávní pořízení obyvatel a sloužila k pojištění právních pořízení, která se jednak týkala města jako celku, ale i jeho jednotlivých obyvatel. Uvedená kniha byla svými současníky nazývána prostě jako městská kniha. I přes to, že převažující část vkladů se týká trhů nemovitostí, nemůžeme ji zařadit mezi knihy trhové. Jsou do ní totiž zaznamenávány i vklady o věcech důležitých nejen pro jednotlivé obyvatele, ale i pro celé městečko, které je nutno zaznamenat pro paměť. Proto o ní hovoříme jako o knize pamětní. Do této kategorie ji také zařadil Rostislav Nový ve svém katalogu městských knih. Do knihy byly zapisovány významné právní akty trvalé platnosti. Kniha pojišťovala práva nabyvatele k získané nemovitosti, což bylo obsaženo ve výčtu povinností s vlastnictvím nemovitosti spojených a širokým zdůrazněním definitivního převodu všech vlastnických práv z původního majitele na nabyvatele nemovitosti. Většina ze 163 vkladů učiněných do knihy se týká majetkového práva. V knize se ale vyskytují i vklady, které se týkají oblasti práva manželského, práva rodinného, práva věcného, práva obligačního a práva procesního.
Kniha je opatřena novodobou vazbou, kterou získala zřejmě v době, kdy byla uložena v Zemském muzeu království Českého. Současná vazba je plátěná, hřbet je kožený se čtyřmi vystupujícími vazy. Z toho lze usoudit, že původní vazba pocházela patrně z 15. století, neboť v té době se nechávaly vazy vzniklé při šití vystupovat ze hřbetu. Kůže na vazech a v dolní a horní části hřbetu je zdobena. Přesné rozměry knihy jsou 32 x 22 cm, rozměry jednotlivých listů jsou 31,4 x 20,5 cm. Kniha má původních 46 listů a dalších 6 listů vpředu a 5 na konci knihy, které byly přidány při restaurování knihy a výměně původní vazby. Papír původní knihy je v celé knize stejný, i co se týká vodoznaku. Ten je v celé knize stejný a představuje korunu. Podle katalogu vodoznaků sestaveného Gerhardem Piccardem pochází ruční papír použitý v knize z papíren v Mnichově, Villandersu, Würzburgu nebo Wilny. K zapisování používali písaři železnatoduběnkový inkoust, jehož barva dnes představuje několik odstínů hnědi.
Knihu lze využít badateli k rodopisnému bádání, kdy zápisy mohou sloužit k ověřování stáří jednotlivých kasejovických rodů. Pro zkoumání hospodářských dějin městečka přináší kniha informace o cenách nemovitostí, z vkladů lze zjistit i přítomnost jednotlivých řemesel v městečku. Rovněž pro badatele v oblasti právní historie je kniha vhodným pramenem.
Petra Martínková, Státní okresní archiv Plzeň-jih se sídlem v Blovicích
Prameny a literatura:
SOkA Plzeň-jih, Archiv města Kasejovice, kniha ukn 480 – Občanská kniha 1417–1562.
MARTÍNKOVÁ, Petra. „Liber civilis Cassiowycz“ : nejstarší městská kniha kasejovická z let 1417–1562. In Kasejovice (1264–2014): sborník příspěvků k 750. výročí první písemné zmínky o Kasejovicích. Město Kasejovice, 2014, s. 7–16
NOVÝ, Rostislav. Městské knihy v Čechách a na Moravě 1310–1526: katalog. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1963, s. 207.