Pozoruhodné archiválie, Tachov

Pamětní kniha Farního úřadu Bohuslav z let 1620–1937Kronika původem středověké a dnes již zaniklé farnosti Bohuslav podává doklad o životě lidí v odlehlé oblasti Tachovska během tří století.

Číst dál...
Výročí a události, Tachov

12. září roku 1938 v TachověDemonstrace v Tachově dne 12. září 1938 byla spojena s výstřely, zraněnými a mrtvými.

V reakci na projev Adolfa Hitlera, který přednesl 12. září 1938 v Norimberku, proběhly v příhraničí Československa všeobecné lidové nepokoje. Jednalo se o území tzv. Sudet, kde po staletí žilo německé obyvatelstvo, které místy tvořilo takřka stoprocentní většinu.

Číst dál...
Výročí a události, Tachov

Tachovská synagogaPohnutý osud tachovské synagogy věrně kopíruje historii místní židovské minority.

V září 2022 uplynulo 110 let od otevření nové tachovské synagogy. Pojem nová není tak úplně namístě, spíše by se hodilo označení nejnovější, neboť synagoga otevřená v roce 1912 byla minimálně třetí v pořadí.

Číst dál...
Osobnosti, Tachov

Josef Schön (1860–1943), učitel a historikK významným historikům Tachovska bezesporu patří Josef Schön, který ve svém díle zpracoval dějiny židů v Tachově a okolí.

Číst dál...
Osobnosti, Tachov

Franz Josef Rausch (1871–1944), malířJeden z takřka zapomenutých západočeských malířů je Franz Josef Rausch, který působil v první polovině 20. století v Plané a širším příhraničí.

Číst dál...
Pozoruhodné archiválie, Tachov

Karel Hostaš (1854‒1934)Velkolepé, ale nikdy nerealizované projekty na přestavbu radnice v Bezdružicích z doby německé okupace.

Číst dál...